NILAstore

(text: Katarina Sliacka)

Kdyby byla NILA živou bytostí, byla by to zasněná umělkyně, vášnivá cestovatelka, sběratelka designérských kousků a bojovnice za etický původ věcí. Taková se zdá být i její zakladatelka Eva Urbanová, kterou jsme vyzpovídali. Držte si klobouky, naše dobrodružná cesta ekologickými materiály a slow fashion začíná!

 

Kdo je NILA a jaká je?

NILA je esteticky vyhraněná, baví nás zejména přírodní materiály a nedokonalost ruční výroby, ethnic chic, folk, vše poctivé a krásné. Máme dvě pobočky – NILAstore a NILAkids a taky e-shop. Naší vášní je krásný design, respekt k přírodě a lidem.

Základem našich kolekcí jsou originální bytové doplňky a etická móda. Zastupujeme přes čtyřicet nezávislých značek a designérů a vyrábíme i vlastní produkty. Najdete u nás i pečlivě vybrané produktové varianty pro vegany, biokosmetiku a fairtrade produkty.

 

Kdo stojí za vznikem konceptu NILA? Jak se zrodila tato myšlenka?

Značku jsem založila v roce 2011. Nápad se zrodil v rámci home exchange, na kterou jsem se vydala po ukončení advokátní kariéry. Nové Mexiko a konkrétně město Santa Fe a jeho okolí mě okouzlilo natolik, že jsem změnila svůj původní plán vyrábět designový nábytek v tvorbu concept storu specializující se na ojedinělé produkty z celého světa.

Prvními produkty byly ghanské koše, marocké taburety a kolumbijské šperky. Nabídka NILY se postupně rozšířila o módu zameřenou na přírodní materiály a fairtrade původ produktů. Postupně se NILA proměnila do dnešní více stylové podoby, kdy nabízí nejen původní sortiment, ale i množství mladých a dynamických značek.

 

Koncept NILA je zaměřen na slow fashion. Představuje udržitelnost hlavní kritérium výběru vašich značek? Jaké další podmínky musí značky splňovat, abyste se s nimi rozhodli spolupracovat?

Základem je udržitelnost a etický původ produktů. V rámci něj pak vybíráme to nejstylovější a nejkvalitnější tak, aby byl šatník našich zákazníků moderní, funkční a ojedinělý. V rámci slow fashion nabízíme velkou šíři stylů, od volnočasového až po slavnostní.

 

Na jaké materiály se při výběru zaměřujete?

Na biobavlnu, tencel (lyocell), konopí, bambusové vlákno, len, etickou vlnu  a divoké hedvábí (peace silk). V rámci bot pak kůže, dřevo, pryž. Naší specialitou jsou dřeváky, které jsou nejen udržitelné, ale i stylové a pohodlné.

 

Jaký původ mají vaše značky? Cestujete za jejich výběrem osobně?

U módy jde až na několik výjimek o evropské značky. Klobouky dovážíme z USA, vyšívané šaty z Ukrajiny, něco z Turecka či Izraele. S módními značkami se seznamujeme na veletrzích specializovaných na slow fashion, nebo z Instagramu a jiných médií.

 

Kromě toho, že NILA zastupuje přes 40 nezávislých značek a designérů, v rámci vaší nabídky vyrábíte i vlastní produkty. Jaké?

Zařazujeme stále více spoluprací s českými designéry. Specialitou loňského léta byly naše vlastní šaty a otevření NILAkids. Obojí od Terezy Ujevičové a Lindy Kaplanové. Aktuálně máme vlastní kolekci šperků od Jaroslava Kučery, který tvoří pod značkou KOW, a připravujeme boty a udržitelné dětské kostýmy. Mnohé se odvíjí od designérů, kteří nás zaujmou, či nás sami osloví s chutí připravit něco pro náš obchod, či si vyzkoušet práci s udržitelnými materiály.  

 

NILA nabízí nejen dámskou a pánskou módu, ale i oblečení pro děti NILAkids. Jaké jsou hlavní kritéria výběru dětského oblečení?

Hlavní kritéria jsou stejná, jako u dospělých s tím rozdílem, že u dětské módy se navíc díváme cenovou dostupnost a na délku nošení. Volíme střihy, které dětem déle vydrží ve vysoké kvalitě materiálu, aby vydržela časté praní a zátež. Důležitá je ekologickost materiálů.

 

V rámci vašeho konceptu prodáváte i bytové doplňky. Jaký mají design a z jakých jsou materiálů?

Náš styl je možno označit za eklektický, nebojíme se barev, vzorů, ale líbí se nám i produkty seversky minimalistické. Stejně jako v módě jsou pro nás charakteristické přírodní materiály a vysoký podíl ruční práce. Interiéry, které tvoříme, působí trochu francouzským šarmem, protože práve ve Francii a Francii blízkému Maroku často hledáme inspiraci pro novinky.

 

V NILE najdeme kromě oblečení a bytových doplňků i biokosmetiku. Jaké produkty v beauty kategorii nabízíte? Čím se liší od ostatních výrobců?

V rámci kosmetiky si vybíráme vysoce kvalitní produkty. Vybíráme značky, které sledují dopady své výroby na životní prostředí. Prodáváme například vonné svíčky v recyklovaných lahvích na víno.

 

Jaké jsou vaše oblíbené udržitelné značky a designéři?

V oblečení všechny naše značky, pro mě osobně asi nejvíce Swedish Hasbeens, Kings of Indigo, Sleeping Gypsy a Yellow108, protože mám ráda bohémský styl. Z lokálních značek se mi líbí produkty Made by Ordinary.

 

Pracovní uniformy pro posádku NILAstore vznikly ve spolupráci s návrhářkami Sistersconspiracy. Plánujete s nimi spolupracovat i nadále? Čekají vás případně další zajímavé spolupráce?

Určitě, moc rádi. Jsme otevřeni spolupráci s kýmkoli, kdo má chuť něco zajímavého tvořit. Altuálně se nejvíce těšíme na příští vlastní šaty. Designéra zatím hledáme.

 

Jaký je váš oblíbený kousek, který NILA nabízí?

Pro mě osobně jsou to vlněné koberce Beni a dřeváky Swedish Hasbeens.

 

Jaká je jarní kolekce NILA? Na jaké značky, trendy a módní vychytávky se můžeme brzy těšit?

Na jaro jsme připravili hodně novinek. Například ekologicky udržitelné džíny Kings of Indigo, či nádherné ručně vyšívané šaty Sleeping Gypsy. Co se týče obuvi, nejvíce se těšíme na 45 nových modelů Swedish Hasbeens a tenisky Veja. V doplňcích jsme zařadili švýcarské variabilní tašky/batohy QWSTION, které se rychle staly hitem. V dekoru jsme na jaře vsadili i na praktičnost a zařadili bambusové nádobí by Ekobo i doplňky pro péči o domácnost od Andrée Jardin. V biokosmetice jsme přidali značku Nathalie Bond a ekologické laky na nehty Nailmatic. Co se dětské nabídky týče, tu jsme rozšířili o výtvarné potřeby Kitpas či svítidla Goodnight Lamp.

 

Plánujete rozšířit svou nabídku produktů, případně počet prodejních míst? Jaká je vize konceptu NILA do budoucna?

Pravděpodobně budeme otevírat další pobočky NILAstore, rádi bychom postupně nabídku dále rozšiřovali o výběr pánského oblečení, kosmetiky, knih a všeho dalšího, co nás baví.  

 

Odkud čerpáte inspiraci?

V přírodě, na Instagramu, v časopisech i na ulici. Nejvíce asi při cestování, kterého není nikdy dost.

 

Poslední dobu se o udržitelnosti mluví čím dál tím víc. Propagují ji nejen módní revolucionáři, ale i samotné značky a fashion blogeři. Myslíte si, že se móda ubírá správným směrem a zákazníci si skutečně začínají uvědomovat negativní stránku fast fashion?

Ano. Ale zároveň si myslím, že jejich preference se změní jen pokud pomalá móda bude nabízet nejen eticky lepší, ale i kvalitní a stylovou alternativu. Naštěstí tak to dnes již je a stále více zákazníků to vidí.

 

Foto: archiv NILA – Lukáš Žentel 

Korunní 91 Praha