08.11.2017

(text: Veronika Kučerová, foto: Markéta Kubešová)

Návrháři, architekti, second handy… umění, přednášky, kreativita, zanícené publikum a skvělá atmosféra. Tak by se dala ve zkratce popsat Malá noc módy v Brně. Akce, která podle počtu návštěvníků budila dojem, že i v Praze musí být ten večer vylidněno. Prostory brněnské sokolovny se tak před pár dny proměnily v módní mekku, kde mladá generace již po podruhé ukázala, jak vytvořit něco nového, nevšedního, ale i udržitelného. Celá akce se nesla v duchu pomalé módy. Všichni, kteří se na události podíleli, chtějí posunout naše myšlení k tomu, abychom více přemýšleli o tom, kdo vy
robil naše oblečení. A my jsme nemohli chybět!

Prostor dostala mladá generace, která si teprve utváří svou cestu, ale už má svůj názor.

Druhý ročník brněnského módního eventu tvořily čtyři přehlídkové bloky, ve kterých se představily téměř dvě desítky návrhářů. A co se nám líbilo? Během večera jsme sledovali posun v tvorbě Borise Krala, který už není úplným nováčkem a na jeho kolekcích jde ocenit hlavně práce s detaily. Dalším silným zážitkem byla kolekce Jana Smejkala, jehož práce je charakterizována jako maximalistický minimalismus… když k tomu přidáte ještě výrobu z netradičních materiálů, není už co dodat!

Opravdu zajímavými střihy aplikovanými navíc na tak trochu sportovní kolekci zaujala Eliška Prausová. Do jiného světa nás zavedla Katarína Mydliarová se svou kolekcí inspirovanou návratem do dětství. Na obecenstvu bylo hned vidět, jak si všechny tato energická přehlídka hned podmanila. Každému asi proběhla hlavou nějaký vzpomínka na dětství móda se tak na chvíli stala i vzpomínkovým materiálem, který si každý mohl vyložit po svém.

Zpátky do reality nás pak vzala performace studentů architektury Martina Valička a Lenky Levíčkové, kteří ve svých návrzích zkoumali hranice módy, ale taky nás samotných. Další přehlídka, kterou si rozhodně celý sál zapamatoval, patřila Nicole Taubinger a Maud Kotasové. Tato šperkařka a konceptuální umělkyně se nechaly inspirovat našimi odpadky a výsledkem byla odvážná kolekce plná obalů od vajec a poselství pro budoucí generace. Takže pokud máte doma něco na vyhození, víte odteď kam s tím! 

Poslední kolekce byla prolnutá motivem ukrajinské revoluce a pocházela z dílny kreativního dua SEVERA. A závěrečný potlesk, ze kterého někoho brněly ruce ještě druhý den ráno, mluvil za vše. Nálada byla zkrátka s každou přehlídkou o level výš, i když už jste si třeba mysleli, že to nejde.

V rámci pomalé módy nesměla chybět ani přednáška od Fashion Revolution CZ, přehlídka Natálie Drevenákové, která byla inspirovaná recyklací a recyklačními kontejnery, a taky iniciativa Open Kabinet, která vytváří modely ze second handových kousků a chce tak ukázat, že i z druhé ruky se dá vytvořit něco super.

Malá noc módy v Brně je jedinečným kreativním eventem, který má rozhodně u nás své místo. Bylo to skvělé, bylo to energické a byl to trochu punk, ale povedlo se! Prostor dostala mladá generace, která si teprve utváří svou cestu, ale už má svůj názor. Malou noc módy čeká VELKÁ budoucnost a my se již nemůžeme dočkat dalšího ročníku.

 
Facebook icon
Google icon
Pinterest icon

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

27.11.2017
Každý chce mať fotku od Welin. Pretože na jej fotkách vyzerajú vždy všetci akosi krajšie. Pretože za každou fotkou...
26.11.2017
Súťaž, ktorá už po 4-krát hľadala medzi mladými fashion brandmi budúcnosť slovenského módneho priemyslu....
20.11.2017
Svetové univerzity ponúkajú online kurzy. Zdarma. Až 200 vysokých škôl z celého sveta otvorilo 600 bezplatných...
18.11.2017
"V módních editorialech propaguji rasovou různorodost modelek a model silné sebevědomé ženy. Ve svých osobních...
16.11.2017
crafting plastic! studio založili v roce 2016 Vlasta Kubušová a Miroslav Kral, kterých materiál je jediný svého...
13.11.2017
Zuzana Janošová, alebo aj SJU LOVES, začínala fotením eventov a streetstyle pre Fashion MAP. Dnes žije v ...
  •  
  • 1 z 112
  •